profileدکتر فرزانه مجیدی  (پوست و زیبایی) 

  • عضو انجمن لیزر ایران
  • عضو انجمن جراحان ایران
  • دارای گواهینامه EAACI  از Europan Anion Of Medical Specialists
  • Medical Aesthetics Technology Program From Canadian Association Of Aesthetics Surgeon Inc

  Apps-Telegram-icon   Apps-Instagram-icon

پیلینگ شیمیایی، جانی دوباره به پوست

 piling surat

 

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که احساس میکنید پوستی خسته و کدر دارید. گاهی از اوقات افراد آرزو میکنند ای کاش پوست فعلی مان را کلا برمیداشتیم و به جای آن پوستی سالم و تازه به ما هدیه داده میشد! خبر خوب این است که این آرزو، خیلی هم دور از ذهن نیست.
امروزه علم پزشکی و زیبایی، هر گونه اقدامی را در جهت پوست و چهره ای زیبا به ما داده است. پیلینگ شیمیایی یکی از اقدامات اثربخش برای داشتن پوستی تازه و سالم است.

 

پیلینگ شیمیایی چه اثراتی دارد؟
پیلینگ شیمیایی با بازسازی سلولهای پوستی اثرات شگفت انگیزی برای پوست دارد از جمله:
1-    از بین بردن چروکهای سطحی و تازه بوجود آمده ی پوست
2-    کم عمق کردن چروکهای عمیق پوست
3-    از بین بردن لکهایی که در لایه سطحی پوست بوجود آمده اند مانند ملاسما و لک حاملگی
4-    از بین بردن جوش های زیرپوستی
5-    از بین بردن جوشهای سرسیاه


پیلینگ شیمیایی برای پوست ما چکار میکند؟
پزشک با اسیدهای میوه قوی، با درنظر گرفتن تمام موارد احتیاط، سلولهای مرده روی سطح پوست و سلولهای شل شده ای که منافذ باز ایجاد میکنند را از سطح پوست میزدایند. در فرایند پیلینگ شیمیایی، تمامی سلولهای بیمار و خسته و کدر از روی پوست پاک می شود.
وقتی پوست سلولهای سطحی لایه شاخی اش را از دست میدهد، بطور طبیعی برای جبران آنها، شروع به ساخت سلولهای جدید میکند. این سلولهای جدید سلولهای سالم و تازه ای هستند که دیگر مشکلات قبلی از جمله کدری، جوش، لک و دیگر مشکلات پوستی را با خود ندارند. بنابراین پیلینگ شیمیایی در واقع از سیستم طبیعی خود پوست کمک میگیرد تا سلولهای جدید بسازد.
بعد از پیلینگ شیمیایی، چه مدت زمان لازم است تا پوست بازسازی شود؟
بعد از پیلینگ شیمیایی، پوست دو هفته نیاز دارد تا بازسازی خود را کامل کند. طی دو هفته پوستی جوان و تازه بوجود خواهد آمد که اینبار مشکلات قبلی پوستی خود را به همراه نخواهد داشت. البته این زمان بستگی به توانایی بازسازی سلولهای پوستی فرد هم دارد. در برخی از افراد که عموما سن کمتری دارند، این فرایند با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.


مراقبت های بعد از پیلینگ شیمیایی
از آنجاییکه با حذف سلولهای سطحی، پوست سد دفاعی بیرونی خود را از دست میدهد، دیگر قدرتی برای مقابله با آسیب های محیطی ندارد. بطور مثال، اشعه UV یکی از آسیب زننده ترین عوامل محیطی است که به پوست صدمه میزند. بنابراین باید به پوست کمک کرد تا بتواند در مقابل این عوامل محیطی مقاومت کند. برای جلوگیری از آسیب اشعه UV، اقدامات زیر الزامیست:
1-     استفاده صحیح و منظم از ضدآفتاب.
استفاده صحیح و منظم یعنی اینکه ضدآفتاب، بیست دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده شود. هر دو ساعت یکبار تمدید شود و هر بار به اندازه دو بند انگشت مصرف شود.


2-    ضدآفتاب رنگی ممنوع
حداقل تا دو هفته بعد از پیلینگ شیمیایی، استفاده از ضدآفتاب رنگی مجاز نیست. چراکه رنگدانه ها به لایه های زیرین پوست نفوذ میکنند و درآمدن آنها سخت می شود و باعث ایجاد لک میگردد.


3-    در زیر آفتاب از کلاه لبه دار استفاده شود.


4-    زیر آفتاب نباشید
تا دو هفته حتی المقدور در طول ساعات اوج تابش اشعه یووی، یعنی ساعت 11 صبح تا 3 بعد ازظهر، بیرون از منزل و در هوای باز نباشید.

علاوه بر مراقبت از آفتاب، در این دو هفته اقداماتی که منجر به تحریک پوست می شود مثل لیزر و بند انداختن انجام نشود.


پیلینگ شیمیایی برای چه افرادی توصیه نمی شود؟
پیلینیگ شیمیایی برای افرادی که پوست حساس یا پوست نازکی دارند، اصلا توصیه نمی شود. پوست این گروه از افراد توان لایه برداری از سطح پوست را ندارد.

آخرین مطالب وب سایت

آدرس و ساعات کار مطب

آدرس :تهران- سعادت آباد - میدان کتاب - طبقه فوقانی داروخانه شعبانی فر - پلاک 161 - واحد 2

تلفن تماس و رزرو وقت : 02144000921    ساعات حضور: شنبه تا چهارشنبه 10 صبح تا 7 عصر