پیلینگ شیمیایی گام اول درمان منافذ باز پوست

 

pilling1234

 

یکی از معضلاتی که افراد دارای پوست چرب با آن درگیر هستند، منافذ باز پوست است. منافذ باز پوست به زیبایی چهره آسیب می رساند لذا بسیاری از افراد که منافذ باز پوست دارند، در صدد درمان آن هستند.
واقعیت آن است که درمان منافذ باز پوست براحتی و سریع انجام پذیر نیست. درمان منافذ باز پوست صبر و مشاوره ای صحیح نیاز دارد. در این مطلب به گامهای درمان منافذ باز پوست میپردازیم.


هرچند منافذ باز پوست ظاهر ناخوشایندی دارند و همه به دنبال راههایی برای درمان منافذ باز پوستهستند اما خوب است بدانید حضور این منافذ برای پوست بسیار ضروری و مهم است چون از طریق ترشحات غدد موجود در این منافذ از پوست محافظت می شود. در واقع غدد سباسه، مانند لایه محافظ چربی که مانع از دست دادن آب پوست می شود عمل می کند.

 

منافذ باز بر روی پوست چگونه ایجاد می شوند؟
مهمترین دلیل ایجاد منافذ باز پوست، تجمع آلودگی و چربی دور منافذ پوست و بسته شدن آنها است. تجمع سلول های مرده و سبوم اضافی در فولیکول باعث نفوذ و رشد باکتری ها و در نهایت ایجاد التهاب بر روی پوست می شوند. التهاب عامل بسیاری از مشکلات پوستی است. التهاب پوست سبب کش آمدن دیواره منافذ پوست و  گسترده تر شدن آنها می شود. در واقع می توان گفت به جای اینکه کلاژن دور منافذ را بگیرد و منافذ را کوچک نگه دارد ، چربی و آلودگی مانع از دسترسی کلاژن میشود و همین باعث بزرگتر شدن منافذپوست می شود .


چه عواملی بر ایجاد منافذ باز پوست تاثیرگذار هستند؟
عواملی مانند ژنتیک، رنگ پوست، نوع پوست و تغییرات هورمونی در ایجاد منافذ باز پوست تاثیر گذار هستند. افرادی که پدر و مادرشان بر روی صورت منافذ باز پوست دارند، بیشتر مستعد ایجاد و بزرگتر شدن این منافذ بر روی پوستشان هستند. عوامل محیطی مانند در معرض اشعه خورشید قرار داشتن بیش از حد و عدم محافظت از پوست در برابر آفتاب و همچنین فشار دادن جوشها برای تخلیه چربی آن به ایجاد منافذ بزرگتر بر روی پوست دامن می زند. تجمع سلولهای مرده بر سطح پوست باعث بزرگتر شدن منافذ باز پوست می شود که ظاهر ناخوشایندی ایجاد میکند.

 

pillinh1235


درمان منافذ باز پوست به چه روشهایی انجام می شود؟
•    درمان منافذ باز پوست با استفاده از محصولات مراقبتی پوست.
•    درمان منافذ باز پوست در کلینیک ها
در صورتیکه مشکل منافذ باز پوست افراد کم باشد می توان آنها را با درمانهای خانگی، و استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب تا حد زیادی بهبود داد. اما اگر مشکل شدید باشد و منافذ پوست بسیار بزرگ باشد، درمانهای خانگی و استفاده از محصولات مراقبتی پوست تاثیر چندانی نخواهد داشت و باید به پزشک مراجعه کرد و با درمانهای کلینیکال، آن را بهبود داد.


درمان منافذ باز پوست نزد پزشک متخصص پوست:
برای درمان اثربخش منافذ باز پوست، باید گامهای درمان را به ترتیب طی کنید و در انجام آن ثابت قدم باشید.
اولین گام برای درمان منافذ پوست این است که به پزشک مراجعه کنید و با انجام پیلینگ شیمیایی، سلولهای مرده را از سطح پوست بزدایید.
1- پیلینگ شیمیایی:
در این روش با استفاده از اسیدهای میوه با درصدهای بالا، لایه برداری از لایه شاخی پوست شما انجام می شود. لایه برداری شیمیایی کمک میکند که بخش شل شده سلولهای شما ریزش کند و سلولها مجددا استحکام خود را بازیابند و منافذ جمع می شوند. پیلینگ شیمیایی مراقبت های خاص خودش را دارد که توجه به آنها بسیار اهمیت دارد. بطور مثال بعد از انجام پیلینگ شیمیایی مصرف ضدآفتاب را باید جدی بگیرید. بدین معنی که ضدآفتاب را به مقدار کافی دو بند انگشت مصرف کنید و هر دو ساعت تمدید کنید. بهتر است تا سه هفته بعد از پیلینگ شیمیایی نزد پزشک، از مصرف ضدآفتابهای رنگی خودداری کنید. 
بهترین فصل برای پیلینگ شیمیایی پاییز و زمستان است که شدت نور آفتاب کمتر است.


2- شستشوی مناسب پوست:
گام بعدی در درمان منافذ باز پوست، استفاده منظم از شوینده های متناسب پوست است. هر روز دو بار صورت خود را با شوینده های مناسب تمیز کنید و بعد از شستشو، از تونر هم استفاده کنید. تونر به دلیل آبکی بودن، داخل منافذ پوست نفوذ میکند و آلودگی ها را بیرون میکشد.


3- لیزر:
لیزر فرکشنال یکی از بهترین روشهای درمان منافذ باز پوست می باشد. لیزر فرکشنال تولید کلاژن جدید در لایه‌های عمقی پوست را تحریک می‌کند و در نتیجه در شادابی و طراوت سطح پوست و کوچک شدن اندازه منافذ باز آن تأثیر زیادی دارد. تعداد دفعات انجام لیزر بسته به خصوصیات پوست شما، ۴ تا ۵ جلسه و به فاصله هر ۱ تا ۴ هفته در میان خواهد بود.


4- استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی کوچک کننده منافذ:
برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی هستند که ادعای این را دارند که قابض منافذ هستند. بهتر است در طول دوره درمان از اینگونه محصولات استفاده شود. در ترکیبات این دسته از محصولات، مواد اکتیو سبوم رگولاتور (تنظیم کننده چربی) استفاده می شود. علاوه بر آن عصاره عدس سبز نیز خاصیت جمع کنندگی منافذ باز پوست را دارد. در لیست ترکیبات برخی از محصولات خارجی که ادعای قابض منافذ را دارند عبارت  refinyl دیده می شود. این ماده ترکیبی از چند ماده شیمیایی است که به نام تجاری رفینیل وجود دارد. ترکیبات رفینیل پتنت شرکت سازنده آن می باشد و مشخص نیست. اما آنچه مشخص است اثربخشی این ماده بر روی کوچک کردن مناففذ باز صورت است که پس از ۲ ماه استفاده مکرر مشهود است.