مکانیسم انجام میکرونیدلینگ چیست؟

Posted in میکرونیدلینگ

microneedling
در واقع کار اصلی میکرونیدلینگ فعال کردن کلاژن سازی پوست می باشد و به این صورت است که روی پوست با دستگاه میکرونیدلنگ سوراخ های ریزی ایجاد می کنند که این دستگاه سوزن های ریز و ظریفی دارد که با لایه عمقی پوست که همان درم است نفوذ می کند که سبب تحریک کلاژن سازی پوست می شود که برای ترمیم پوست و از بین بردن گودی ها و ترک ها موثر است.
خوبی تکنیک میکرونیدلینگ در این است که برخلاف روش های دیگر مانند لیزر، آسیب چندانی به لایه سطحی پوست وارد نمی کند و عوارض چندانی ندارد .

همچنین جالب است بدانید که در میکرونیدلینگ می توانیم مواد ویتامینی یا مواد دیگری که در کلاژن سازی تاثیر دارند را نیز وارد پوست کنیم. از جمله این مواد شامل هیالورونیک اسید ، ترکیب مس و ویتامین C و ویتامین E  است .
تعداد جلسات لازم برای میکرونیدلینگ با توجه به نوع جای زخم و جوشگاه، متفاوت است.
مثلا به طور معمول برای جوانسازی لازم است که به مدت 6جلسه و هر ماه یک بار تکرار شود. برای جای زخم و جوشگاه ها ۲ ماه یکبار باید مراجعه شود . قرمزی بعد از میکرونیدلینگ نیز گذرا بوده و زود از بین خواهد رفت .
افرادی هم هستند که کاندید مناسبی برای انجام میکرونیدلینگ نیستند مثلا افرادی که سابقه ایجاد گوشت اضافه دارند بهتر است از این روش استفاده نکنند.
افرادی که دچارمشکلات انعقادی خون، دیابت، تشنج، صرع، عفونت یا تبخال حاد و … هستند نباید از میکرونیدلینگ استفاده کنند .
افرادی هم که باردار یا شیرده هستند، افرادی که به تازگی پوستشان را لایه برداری یا لیزر کرده اند و افرادی که در محل خال یا زگیل رادیوتراپی انجام داده اند نیز نباید از میکرونیدلینگ استفاده کنند.

 

میکرونیدلینگ

در دستگاهای میکرونیدلینگ، بسته به نوع دستگاه، قطر سوزن از 3/0 تا 5/0 میلی متر متغییر است. سرعت حرکت دستگاه، عمق نفوذ سوزن و قطر سوزن همگی عواملی است که متناسب با پوست شخص و تشخیص پزشک انتخاب و مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعداد تماس سوزن ها با سطح پوست بنا به تشخیص پزشک و وابسته با نوع پوست و مشکل آن است.

کرم بی حسی برای بی حسی موضعی محل درمان استفاده می‌شود تا در محل درمان در حین انجام کار درد احساس نشود.