profileدکتر فرزانه مجیدی  (پوست و زیبایی) 

  • عضو انجمن لیزر ایران
  • عضو انجمن جراحان ایران
  • دارای گواهینامه EAACI  از Europan Anion Of Medical Specialists
  • Medical Aesthetics Technology Program From Canadian Association Of Aesthetics Surgeon Inc

  Apps-Telegram-icon   Apps-Instagram-icon

درمان جای جوش با لیزر

5009

 

جای جوش یادگاری ناخوشایند از دوران جوانی است که خلاص شدن از دست آن دشوار است. جای جوش یا همان اسکار آکنه زیبایی فرد را خدشه دار میکند. از این رو درمان جای جوش یکی از سوالات مهم مراجعین به مطب پزشکان پوست است.
درمان جای جوش از طریق لیزر یکی از روشهای پرطرفدار و اثربخش برای درمان جای جوش است اما خوب است بدانیم درمان جای جوش مراحل مختلفی دارد که بسته به نوع جای جوش، متفاوت است و بهتر است پزشک نوع درمان جای جوش را برایتان مشخص کند.
در این مطلب به انواع جای جوش و مراحل درمان جای جوش میپردازیم:


انواع جای جوش:
جای جوش انواع گوناگونی دارد که درمان برخی از انواع آن بسیار سخت است. هرچه جای جوش تازه تر باشد، اقدامات درمانی بر روی آن پاسخ مناسب تری میدهد. بنابراین در درمان جای جوش تعجیل کنید و نگذارید قدیمی شود.
1- جای جوش بصورت فرو رفته:
این نوع جای جوش آثار ناخوشایندی است که درمان آن سخت است. جای جوش فرورفته خود به انواع چکشی، واگنی و دره ای تقسیم بندی می شود. عمق فرورفتگی ها معمولا حداکثر تا 2 میلیمتر است.


2- جای جوش بصورت برجسته:
جای جوش هایپرتراپیک برجسته و برآمده است و معمولاً بیشتر روی پشت بدن و قفسه سینه به چشم می‌خورد، البته بروز آن روی گردن و صورت نیز بعید نیست. این ضایعات پوستی حاصل از جوش یا آکنه شدید (کیست یا برآمدگی) معمولاً از محدوده زخم اولیه فراتر نمی‌روند و به مرور زمان کوچک‌تر می‌شوند.


3- جای جوش بصورت لک:
در برخی از مواقع سطح پوست آسیب فیزیکی نمیبیند و فقط لک می شود. این نوع لک ها بر اثر دستکاری جوش بوجود می آید و در پوستهای حساس بیشتر اتفاق می افتد. هر چه لکه ایجاد شده بر روی پوست بیشتر به رنگ صورتی نزدیک باشد، درمان آن راحتتر است و هر چه قهوه ای تر و کهنه تر باشد، درمان آن سخت تر است.

 

5011


روشهای درمان جای جوش:
روشهای مختفی برای درمان جای جوش استفاده می شود. گاهی از اوقات ترکیب درمانهای مختلف نتیجه بهتری را دربر خواهد داشت.  در زیر به انواع روشهای درمان جای جوش میپردازیم:
1- درمان جای جوش با سابسیژن:
در عمل سابسیژن، سوزنی با لبه تیز برای بریدن اتصال‌های جای جوش ایجاد کننده فرو رفتگی در سطح پوست وارد پوست می‌شود. سابسیژن ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد، اما نهایت تلاش به کار برده می‌شود تا ناحیه مورد نظر پیش از ورود سوزن بی‌حس شود. اکثر بیماران به جز درد سوزن بی‌حسی هیچ چیز دیگری احساس نمی‌کنند.
سابسیژن عوارض جانبی بسیار کمی دارد. بیمار گاهی پس از سابسیژن با کبودشدگی و درد مواجه می‌شود و در صورت شکافته شدن رگ نیز خون زیر پوست جمع و لخته (تشکیل هماتوم) می‌شود، که البته شبیه کبودشدگی است.
سابسیژن عملی نیست که در یک نوبت به طور کامل انجام شود. پس از چند بار تکرار شدن درمان جای جوش صورت ، انتظار می‌رود که جای جوش به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد بهبود یابد. سابسیژن بهترین نتیجه را زمانی به دست می‌دهد که در کنار دیگر روش‌های درمان جای جوش، مانند پرکننده‌ها و بازسازی و تجدید سطح با لیزر CO2 به کار برده شود.

اکثر بیماران به ۲ تا ۶ جلسه درمان جوش با سابسیژن نیاز دارند. بیمار می‌تواند پس از جلسه سوم از پرکننده‌ها برای پر کردن جای جوش استفاده کند یا مستقیماً از بازسازی با لیزر بهره بگیرد.


2-  درمان جای جوش با پیلینگ شیمیایی:
لایه‌بردار شیمیایی جای جوش لایه‌های بیرونی پوست مرده را پوسته پوسته می‌کند تا پوست جدید سالمی با رنگ بهتر آشکار شود. مزیت اصلی بهره‌گیری از لایه‌بردار شیمیایی این است که علاوه بر رفع اسکار جوش، منافذ بسته کاهش می‌یابند، نقاط پیگمنتیشن مقاوم محو می‌شوند و بافت پوست بهبود می‌یابد. به علاوه لایه‌برداری شیمیایی به اندازه روش‌های درمانی دیگری مانند لیزر دردناک نیست.

5008


پزشک معمولاً توصیه می‌کند تا به منظور حصول بهترین نتیجه دو جلسه لایه‌بردای با TCA انجام شود.
بیماران پس از هر جلسه درمانی استفاده از لایه‌بردار AHA معمولاً با عوارض جانبی‌ای مانند قرمزی، پوسته پوسته شدن و خشکی پوست مواجه می‌شوند، اما این عوارض جوانبی معمولاً ملایم‌اند و مانعی بر سر راه انجام فعالیت‌های معمول روزانه به شمار نمی‌روند. نتایج بلندمدت درمان با لایه‌بردار شیمیایی معمولاً مناسب هستند؛ پوست صاف‌تر می شود و کاهش یا رفع جای جوش، آکنه و لک از نتایج بلندمدت استفاده از لایه‌بردار TCA محسوب می‌شوند.


3- درمان جای جوش با لیزر فرکشنال:
درمان با لیزر فرکشنال یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای درمان جای جوش است که نیازی به استراحت وبستری شدن ندارد و عمل ساده‌ای با ناراحتی بسیار خفیف است که معمولاً جای جوش را تا حد زیادی از بین می‌برد.
علاوه بر درمان جای آکنه و جوش از لیزر برای کاهش چروک و خطوط ظریف روی پوست و رفع سیاهی زیر بغل استفاده می‌شود. این روش معمولاً برای تمام پوست‌ها مناسب است. در درمان با لیزر از پالسی با نور شدید استفاده می‌شود که می‌تواند به لایه به لایه پوست نفوذ کند. نور لیزر تولید کلاژن و تجدید سلولی را به طور همزمان تحریک می‌کند و پوست را سفت می‌کند. سپس لایه آسیب دیده پوست برداشته می‌شود تا به این وسیله لایه‌های سالم زیرین پدیدار شوند.
این درمان در حدود یک ساعت بیشتر به طول نمی‌انجامد و بعد از آن نیز فرد به استراحت و گذراندن دوره نقاهت نیاز ندارد.
برای بهترین نتیجه، باید 3 تا 5 جلسه درمان به وسیله لیزر روی پوست انجام بگیرد و همانطور که گفته شد، نباید شتاب‌زده بود

 

5010


4- ترکیب روشها:
از آنجاییکه جای جوش هر فرد به شکل خاصی است، برای گرفتن بهترین نتیجه می بایست جای جوش فرد توسط پزشک معاینه شود و بهترین روش برای آن درنظر گرفته شود. خیلی از اوقات پزشک درمان ترکیبی از سه روش فوق را برای ارائه بهترین نتیجه پیشنهاد می دهد.

آخرین مطالب وب سایت

آدرس و ساعات کار مطب

آدرس :تهران- سعادت آباد - میدان کتاب - طبقه فوقانی داروخانه شعبانی فر - پلاک 161 - واحد 2

تلفن تماس و رزرو وقت : 02144000921    ساعات حضور: شنبه تا چهارشنبه 10 صبح تا 7 عصر