profileدکتر فرزانه مجیدی  (پوست و زیبایی) 

  • عضو انجمن لیزر ایران
  • عضو انجمن جراحان ایران
  • دارای گواهینامه EAACI  از Europan Anion Of Medical Specialists
  • Medical Aesthetics Technology Program From Canadian Association Of Aesthetics Surgeon Inc

  Apps-Telegram-icon   Apps-Instagram-icon

غدد چربي پوست به‌ دلایل‌ نامعلوم‌ دچار انسداد می‌شود، اما احتمالا تغییرات‌ هورمون هاي جنسي در دوران‌ نوجوانی‌ در ایجاد آن موثر است. وقتی‌ که‌ چربی‌ داخل‌ غدد چربی‌ نتواند به‌ بیرون‌  راه‌ یابد، این‌ ترشحات تجمع‌ یافته‌ و توسط‌ باکتریهایی‌ که‌ بطور طبیعی‌ در غده‌ وجود دارند عفونی‌ می‌شود. كرم هاي اسكراب و ليف كشيدن وضعيت را بهتر نمي كنند و حتي ممكن است موجب بدتر شدن آن شوند. در واقع دستكاري آكنه موجب بدتر شدن آن مي شود. تغذيه در ايجاد آكنه تاثير زيادي ندارد با اين حال چنانچه با مصرف غذاي خاصي آكنه تشديد شود بهتر است مصرف آن محدود گردد. اين مواد غذایی ممكن است فست فود،  غذاهای سرخ كردني ،غذاهای پر ادويه و پرچرب باشد. شكر و قهوه نيز مي توانند موجب تشديد آكنه شوند. بعد از فروکش کردن فاز حاد  یک اسکار در موضع باقی می ماند. به عبارت دیگر جای جوش صورت ناشی از ایجاد یک التهاب نسبتا شدید در لایه های مختف پوست است که بر اساس عمق و شکل ظاهری آن درمان های متفاوتی احتیاج دارد که در اینجا به این روش ها اشاره می شود.
بطور کلی سه نوع جای جوش صورت وجود دارد که شایع ترین نوع آن اسکار آتروفیک می باشد و بصورت یک فرورفتگی در سطح پوست دیده می شود و بدلیل یک التهاب مزمن ایجاد می شود. نوع دوم جای جوش صورت نوع برجسته یا کلوئید می باشد که بصورت یک برجستگی به شکل گوشت اضافه در پوست است و نوع سوم جای جوش صورت بصورت اسکارهای با رنگهای متفاوت در سطح پوست می باشد که ممکن است این تغییر رنگ به شکل افزایش ملانین ( هایپرپیگمنیشن) یا کاهش ملانین ( هایپو پیگمنیشن) خود را نشان دهد.

برای پیشگیری از جوش صورت از موارد زیر پرهیز کنید:

- مواجهه‌ با هوای‌ بسیار گرم‌ ، مرطوب و آلوده
- استرس
- مصرف داروهای هورمونی  پيشگيري از بارداري
- مصرف بعضی داروها مثل‌ كورتيكو استرئيدها ،هورمونهای‌ مردانه‌
- كرم ها و مواد آرايشي پرچرب

درمان جای جوش صورت با روش میکرونیدلینگ

جای جوش صورت با روش میکرونیدلینگ  درمان می شود که در این روش با افزایش ساخت کلاژن و الاستین با تحریک فیبروبلاست ها در لایه درم به هموار شدن پوست کمک می شود. با نفوذ سوزن های ریز به لایه درم یک جراحت مختصر در پوست ایجاد شده و بدن به آن واکنش نشان داده و شروع به ترمیم و بازسازی آن ناحیه می کند و طی این فرایند ،کلاژن و الاستین که دو پروتئین اصلی و قوام دهنده پوست هستند تولید می شود.حین عمل میکرونیدلینگ می توان کوکتل های مزوتراپی ،پی آر پی و اسید هیالورونیک را برای نفوذ به لایه درم استفاده کرد .این مواد به تحریک کلاژن سازی کمک کرده و به جوانسازی پوست کمک می نمایند. از دیگر مزایای میکرونیدلینگ این است که در تمام انواع پوست و در تمام نقاط بدن و در تمام فصول سال قابل استفاده است و این در حالی است که استفاده از لیزرهای لایه بردار و لیزر فراکشنال در پوست های تیره و فصول گرم سال و نقاط نزدیک به چشم محدودیت هایی دارد.

درمان جای جوش صورت با عمل سابسیژن چیست؟

ساب یعنی زیر و سیژن یعنی برش بعبارت دیگر سابسیژن به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. درمان جوش صورت نوع رولینگ که بصورت اسکارهای فرو رفته با قعر گرد می باشد بهترین پاسخ را به این درمان می دهند. این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. این روش مکمل خوبی برای میکرونیدلینگ می باشد که در ساب سیژن موضع اسکار بی حس شده و با یک سوزن مخصوص به نام نیدل نوکور و یا کانول مخصوص( تولدو) بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود در نتیجه یک لخته خون در زیر اسکار ایجاد می شود که به تدریج ظرف چند روز تثبیت شده تبدیل به هماتوم می شود و اندازه آن کوچک تر می شود و در نهایت فرو رفتگی اسکار تا بیش از ۵۰ درصدجبران می شود. چنانچه تعداد اسکارهای صورت زیاد باشد می توان تعدادی از اسکارها را در جلسه بعد انجام داده و برای جلوگیری از تورم بیش از حد صورت درمان را در دو جلسه انجام داد. بر اساس تحقیقات منتشر شده در PUBMED انجام ساکشن در موضع سابسیژن از روز سوم و ادامه آن بطور یک روز در میان بمدت ۲ هفته موجب تاثیر بیشتر درمان به میزان ۸۰ درصد می شود. چرا که با انجام مکش بر روی پوست در نواحی اسکار فرو رفته، سطح پوست از لایه های چسبنده زیرین فاصله گرفته و یک بافت همبند در زیر اپیدرم ایجاد می شود و این به نوبه خود موجب صاف و هموار شدن پوست می گردد. بنابراین ساکشن بعنوان یک مکمل درمانی موثر بعد از سابسیژن برای درمان جوشگاههای آتروفیک مورد استفاده قرار می گیرد.در موارد جای جوش های ترکیبی از هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن یطور همزمان برای درمان اسکارهای عمقی تر استفاده می شود.

آخرین مطالب وب سایت

آدرس و ساعات کار مطب

آدرس :تهران- سعادت آباد - میدان کتاب - طبقه فوقانی داروخانه شعبانی فر - پلاک 161 - واحد 2

تلفن تماس و رزرو وقت : 02144000921    ساعات حضور: شنبه تا چهارشنبه 10 صبح تا 7 عصر