تزریق ژل و چربی

Posted in تزريق فيلر

jel 13093همه‏ ی انسان‏ ها پیر می‏ شوند، اما فرآیند پیری روی پوست افراد مختلف تاثیرات متفاوتی خواهد داشت. افتادن گونه‏ ها و کم‏ شدن برجستگی آنها، عمیق‏ تر شدن خطوط لبخند در دو‏ طرف لب‏ ها و برگشتن لب‏ ها به داخل دهان و نازک‏ تر شدن و چروک ‏تر شدن آن ها، موجب نمایان‏ شدن چهره‏ ای پیر در فرد خواهد شد.یکی از روشهای از بین بردن چین و چروک های عمیق صورت و حجیم کردن لبها تزریق ژل است.

در این روش با استفاده از تزریق موادی که حداکثر تطابق با بدن (Double Crossed Linked ) را دارند به داخل لایه های پوست و یا زیر پوست سبب افزایش حجم در فضاهای زیر جلدی می شویم و بدینوسیله چین و چروک ها اصلاح و یا لبها حجیم می گردند. اصولا" فیلرها (پرکننده ها) برای پرکردن چین های استاتیک کاربرد دارند. شایعترین فیلر های مورد استفاده در زیبایی شامل ژل هیالورونیک اسید، ژل کلاژن و چربی می باشند.

استفاده از چربی به عنوان فیلر، برای محلی که قبلا" به طور طبیعی با چربی پر بوده (مانند گونه ها) مناسب است ولی ممکن است در نواحی مانند پیشانی که چربی آن معمولا" بسیار کم است ، مطلوب نباشد.

فیلرها برای رفع چین های دینامیک که در اثر انقباض مکرر عضلات صورت رخ می دهند به کار نمی روند. رفع اینگونه چین ها مانند خط اخم بین دو ابرو، خطوط پنجه کلاغی در کناره های خارجی چشم، یا چین های پیشانی با تزریق بوتاکس امکان پذیراست.ماندگاری فیلرها علاوه بر نوع ژل به عوامل متعدد دیگری هم بستگی دارد . برای مثال ماندگاری ژل در مناطقی از صورت ماننده مانند خط خنده که حرکت کمتری دارند طولانی تر بوده و بین 6 تا 12 ماه می باشد. و در مناطقی همچون لب ها که حرکت بیشتری دارند کوتاه تر می باشد و بین 3 تا 6 ماه باقی خواهد ماند. فیلر های نوین با ماندگاری قابل توجه و با غلظت ‏های مختلف، خطوط و فرورفتگی‏ ها را به طرز شگفت‏ انگیز پر نموده، لب‏ ها را برجسته‏ تر، کم چروک ‏تر و حالت کلی چهره را جوان‏ تر می‏ کنند.

هیالورونیک اسید نوعی قند مرکب است که در بدن همه مهره داران وجود دارد. این ماده را در بافتهای مختلف از قبیل پوست و غضروف به وفور وجود دارد و در صورت کاهش میزان بافتی آن آسیب هایی به شکل چروک پوستی ظاهر می گردد. هیالورونیک اسید در پوست، فضاهای بین رشته های کلاژن و الاستین را پر کرده و به آن حجم می دهد. کلاژن، الاستین ، و هیالورونیک اسید مهمترین عناصر در حفظ قوام پوست محسوب می شوند. با افزایش سن و تابش نور خورشید ، میزان و ساختمان این مواد تغییر کرده و پوست دچار افتادگی و چین و چروک می شود. با تزریق ژل می توان برخی از این چین ها را از بین برد. سازمان غذا و داروی امریکا FDAمارک های مختلفی از این ماده را تایید کرده است که از آن جمله می توان از « Restyllen» و « Juvederm» نام برد. خطر واکنش های حساسیتی این مواد بسیار کم است.

یکی از ژل های معتبر ، " ژوویدرم " است که اخیرا" FDA آمریکا تایید شده. با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست بازمی گردد و چین هایی مانند خطوط لبخند از بین می رود. ضمنا" با برخی از انواع آن می توان گود افتادگی های زیرچشم یا فرورفتگی های برخی قسمتهای پوست را کاهش داد. تزریق ژل فقط حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و نتایج آن فورا" قابل مشاهده است. عوارض جانبی این نوع ژل از قبیل قرمزی، کبودی ، درد ، سفتی ، و تورم موضع تزریق نسبت به سایر ژل ها بسیار کمتر بوده و اگر هم رخ دهد معمولا" طی یک تا هفت روز مرتفع می شود.

نحوه کار چگونه است ؟

بهتر است هفت روز قبل از تزریق از مصرف فرآورده هایی که انعقاد خون را به تاخیر می اندازند مانند آسپیرین خودداری نمایید تا از احتمال خون مردگی یا خونریزی محل تزریق کاسته شود. برای تزریق ژل نیاز به بیهوشی نیست ولی یک بیحسی موضعی برای کاهش و از بین بردن درد احتمالی، به عمل می آید. کار تزریق سریع صورت می گیرد و خانمها بلافاصله می توانند آرایش کنند. طی 24 ساعت اول بعد از تزریق بایستی از ورزش های شدید ، قرارگرفتن بیش از حد در معرض آفتاب یا گرمای شدید ، و مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید تا به این وسیله احتمال قرمزی موقت ، تورم ، و خارش محل تزریق کاهش یابد. تا سه روز هم از لمس و دستکاری محل تزریق خودداری کنید. بعد از تزریق ممکن است برخی واکنشهای موقتی مانند قرمزی ، درد ، یا تورم در محل دیده شودکه معمولا" در عرض یک هفته اول بعد از تزریق ، از بین می روند. برای تسریع در رفع تورم احتمالی می توانید از کیسه یخ به مدت کوتاه استفاده نمایید تا 10روز پس از تزریق می بایست از حرارت بالا (سونا، جکوزی ،بخور) و خوردن مواد غذایی خیلی داغ و فشار و ضربه به ناحیه تزریق شده اجتناب گردد. بعد از دو هفته باید مجددا" ویزیت تکرار شود تا ضمن ارزیابی وضعیت ، اگر لازم باشد کارهای تکمیلی و یا ترمیم احتمالی انجام گردد.

در چه کسانی نباید ژل را تزریق نمود؟

این ژل در کسانی که سابقه آلرژی شدید داشته یا سابقه شوک آنافیلاکسی داشته اند نباید تزریق گردد. در مواردی هم که التهاب یا عفونت در پوست وجود داشته باشد باید تزریق را تا رفع آن به تعویق انداخت.